משתלה סיטונאית

    
       מיועדת לגננים בלבד
               
             מושב משמרת  

     
    

             yaarltd@yaarltd.comבתחום המיקצועי>כתבות>
שתילה עמוקה מדי - הרוצח השקט
אחת מההתקלות השכיחות ביותר בתהליך השתילה  הינה שתילה עמוקה מידי וכיסוי הגזע באדמה.
פעולה שניראת לכאורה בלתי מזיקה במיוחד הינה קטלנית וגורמת לתמותה איטית של העץ. תמותת העץ כתוצאה מכך הינה איטית בדר"כ והגנן אינו מקשר אותה לסיבה האמיתית  ומות העץ ניראה "מסתורי". 

גננים רבים אינם מודעים לנזק הניגרם  משתילה עמוקה מידי. ובכן מטרתינו כאן היא להביא את הענין למודעות ולהימנע בעתיד מטעות זו.


הבה ונגדיר לעצמינו מה היא שתילה עמוקה מידי?
שתילה עמוקה מידי הינה כיסוי הגזע או צוואר הגזע באדמה . כיסוי מעבר לגובה בו גדל העץ במיכל או בבית גידולו הקודם, במשתלה.  הגזע שגדל מעל פני הקרקע פיתח ריקמה מסוימת היודעת לתפקד היטב בתנאים הקיימים מעל פני הקרקע, תנאים המתאפיניים  באיורור  מלא והיעדר רטיבות.  הריקמה הזאת אינה עמידה לרטיבות .
 בשעה שאנו שותלים עמוק מידי, אפילו במספר סנטימטרים  בודדים  והעץ מקבל השקיה, הריקמה הזאת  שאינה בנויה לתפקד בתנאים של רטיבות וחוסר איורור מתחילה להירקב.
 
באזור הזה מרוכזים  צינורות ההולכה של העץ האחראיים לקשר  שבין השורשים לנוף. הריקבון גורם לניתוק הקשר הזה .התהליך לוקח זמן. בתחילה מבחינים בעץ "תקוע", בהמשך העץ  ניראה דועך ובסופו של תהליך, העץ מת

היות ולא תמיד ניתן לפקח על תהליך השתילה ולא תמיד אנו חופרים במו ידינו, מומלץ ביותר עם תום השתילה לעבור על השתילות ולוודא שהגזעים אינם מכוסים באדמה ופני הקרקע שעימו הגיע העץ מהמשתלה ,הם באותו הגובה עם פני הקרקע באתר השתילה.  גם אם מדובר בסנטימטרים בודדים יש לפנות את הקרקע ולאפס את הגבהים. במידה ואין אפשרות לתקן על ידי פינוי האדמה, יש לתקן ולשתול מחדש בגובה הנכון. 
 כמו כן יש לציין שלא כל העצים רגישים באותה מידה. התופעה מושפעת גם מכמויות ההשקיה, מסוג העץ ומסוג הקרקע. 

באופן גורף ניתן לאמר שכל העצים אינם נהנים ממצב של שתילה עמוקה ורבים מהם גם ימותו כתוצאה מכך. פה ושם ישנם כאלו שיפתחו מערכת שורשים אלטרנטיבית באזור המכוסה ויצליחו לחמוק מגורל טרגי, אבל בהחלט מיותר להעמיד זאת למבחן